Jak działają odżywki dla koni?

Prawidłowa dieta dla konia jest bardzo ważna. To od niej zależy jego samopoczucie, siły witalne, czy kondycja fizyczna. Wpływ na nią ma wiele czynników. Dlatego pomocne w codziennym karmieniu będą odżywki dla koni. Czym się one wyróżniają?

Dieta konia a jego budowa

Sposób karmienia koni wynika z ich budowy. Układ pokarmowy tego zwierzęcia jest bardzo długi i wynosi dziesięciokrotność długości jego ciała. Może więc mieć od 22 do nawet 40 metrów. Żołądek konia natomiast nie jest duży, jest jednokomorowy i workowaty. To sprawia, że zwierzę to nie może naraz przyswoić dużych ilości pokarmu. Dlatego je mało, ale często. Najlepiej świadczy o tym fakt, że konie potrafią spędzić na pobieraniu pożywienia nawet osiemnaście godzin w ciągu doby! Zwierzęta te uwielbiają także rutynę. Stąd powinno się karmić je o stałych porach. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać to fakt, że wszelki wysiłek najlepiej planować około półtorej godziny po posiłku. Wówczas będziemy mieć pewność, że jego organizm będzie działał prawidłowo. Koń musi najeść się w spokoju, gdyż każdy z elementów tego procesu ma ogromy wpływ na jego układ pokarmowy. Dokładne żucie pokarmu generuje odpowiednie ilości śliny, a także zapewnia prawidłowe ścieranie szkliwa zębów. Dlatego też warto korzystać z wszelkiego rodzaju spowalniaczy jedzenia. Mowa tu oczywiście o paśnikach, dzięki którym zwierzę dokładniej trawią i przyswajają pokarm. W końskiej diecie podstawowymi składnikami są pokarm oraz woda. Specjaliści wyliczyli, że w ciągu doby koń powinien przyjąć około dwóch kilogramów siana na sto kilogramów masy ciała. Najlepiej będzie podawać mu paszę, która zapewnia wypełnienie układu pokarmowego i neutralizację soków trawiennych.

W jaki sposób działają odżywki dla koni?

Biorąc pod uwagę wszelkie wskazówki warto zadbać o to, by pasza dla koni była jak najwyższej jakości. Aby tak się stało, powinna ona zawierać wszelkie niezbędne składniki. Mowa tu o takich składnikach jak owies, otręby pszenne, czy siemię lniane. W sklepach internetowych znajdziemy bez problemu pełnowartościowe pasze. Możemy też zadbać o stosowne odżywki dla koni, które są dedykowane w określonych sytuacjach. Kiedy warto je kupić? Odżywki bogate w aminokwasy przydadzą się dla klaczy źrebnych i karmiących. Tego typu odżywki dla koni znajdziesz tutaj https://vital.sklep.pl/suplementy. Maja one bardzo szerokie zastosowanie. Odżywki dla koni zapewniają odpowiednio zbilansowaną  dietę, łagodzą objawy chorób i wspomagają procesy leczenia. Dlatego poleca się je także zwierzętom starszym, pracującym oraz sportowym. Dodając odżywki dla koni do ich diety dbamy o ich właściwy rozwój i prawidłową pracę organizmu. Warto więc rozważyć ich stosowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here