Lekarz seksuolog

W życiu człowieka istnieje wiele ważnych sfer, a seksualność bez wątpienia do nich należy. Pozwala na budowanie bliskich relacji, tworzy więź z partnerem, daje poczucie przyjemności i satysfakcji, a także umożliwia prokreację. Niestety, podobnie jak w przypadku innych sfer życia ludzkiego, także tutaj mogą pojawiać się choroby i problemy. Właśnie nimi zajmuje się lekarz seksuolog. Zobacz, kiedy warto się do niego udać.

Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuolog to stosunkowo mało znana specjalizacja, o której w Polsce mówi się znacznie rzadziej niż w innych krajach. Jest to lekarz psychiatra, który zajmuje się szeroko pojętą sferą seksualności człowieka. Jego zadaniem jest wsparcie pacjentów, którzy doświadczają trudności w sferze intymnej i chcieliby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania, a także skuteczne leczenie. Dzięki temu będą mogli powrócić do pełnego zdrowia seksualnego.

Lekarz seksuolog

Lekarz seksuolog zajmuje się przede wszystkim tymi aspektami seksualności, które są bezpośrednio związane z ciałem i fizjologią człowieka. Odpowiedzi na swoje pytania poszukuje między innymi w chorobach somatycznych, nieprawidłowościach anatomicznych oraz związkach między ciałem a psychiką. Dlatego też należy się do niego zgłosić, kiedy pojawiają się następujące trudności:

  • brak akceptacji tożsamości płciowej,
  • zaburzenia erekcji i wytrysku,
  • bóle podczas stosunku, pochwica, suchość pochwy,
  • nagłe zmiany w popędzie seksualnym,
  • parafilie, czyli występowanie zaburzeń preferencji seksualnych.

Psycholog seksuolog

Osoby doświadczające problemów natury seksualnej mogą także rozważyć konsultację z psychologiem. W przeciwieństwie do lekarza, nie zajmuje się on sferą związaną z fizjologią i biologią człowieka, ale większy nacisk kładzie na aspekty związane z bliskością i intymnością. Częściej może poruszać kwestie, które wynikają wyłącznie z natury psychicznej, jak choćby brak akceptacji własnego ciała, negatywna ocena samego siebie oraz traumy, pozostałe po minionych doświadczeniach, które uniemożliwiają osiągnięcie satysfakcji.

Korekta płci. Seksuolog powinien być pierwszą osobą do kontaktu

Korekta płci (zwana też zmianą płci) to w Polsce temat rzadko poruszany i wciąż jeszcze uważany za tabu oraz powód do wstydu. Pacjenci, którzy nie czują się dobrze z własną płcią, często doświadczają całego szeregu nieprzyjemności ze strony otoczenia oraz własnej psychiki, co powoduje ogromne cierpienie. Nie oznacza to jednak, że tak musi być stale. Korekta płci jest w Polsce możliwa i często stanowi wybawienie od minionych problemów. Seksuolog online powinien być pierwszą osobą, do której zgłasza się pacjent w celu uzyskania korekty płci. Jest to wieloetapowy proces, na który składają się orzeczenie lekarza seksuologa (i współpracujących z nim specjalistów), a także zgoda sądu, konieczna do uzyskania odpowiednich wpisów w dowodzie osobistym i akcie urodzenia. Następnie przeprowadzane są operacje korygujące płeć. Cały proces może wydawać się długi i żmudny ze względu na konieczność przeprowadzenia testów i wydania właściwych zaświadczeń przez lekarza, jednak w przypadku osób nieakceptujących własnej płci jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here