Malowanie salonu

Wydatki na mieszkanie to znaczna część budżetu polskich gospodarstw domowych. Każdy musi gdzieś mieszkać. Niektórzy wolą mieszkanie, niektórzy dom, konfiguracji jest wiele. Polacy przywiązują duża wagę do tego, jak wyglądają wnętrza ich domów czy mieszkań. Ważne jest aby pokoje były urządzone schludnie i funkcjonalnie. Do takiego domu zawsze wraca się chętnie i doskonale odpoczywa po ciężkim dniu w pracy albo w szkole.
Trendy w wyposażeniu i wystroju wnętrz szybko się zmieniają, a na przestrzeni lat są całkowicie różne. Kiedyś modne były tapety (na przykład winylowe), teraz bardziej popularne są ściany malowane. Bardziej odważni i zamożni kładą na ścianie kamień, cegły lub nawet zostawiają je w stanie surowym. Chyba wszyscy zgodzą się, że wygląd ścian decyduje o tym, czy dany pokój podoba nam się, czy też wolimy jak najszybciej go opuścić. Standardowe polskie mieszkanie składa się z kuchni, łazienki, sypialni i salonu. W kuchniach i łazienkach królują płytki, ale w pokojach zazwyczaj decydujemy się na położenie farby. Rodzi się pytanie – jak pomalować salon?
Musimy przede wszystkim wybrać kolor i typ farby. Jeśli chodzi o typy, jest ich kilka. Najtańsza będzie zwykła emulsja do ścian, ma ona jednak najgorsze parametry jeśli chodzi o trwałość i wygodę – szybko blaknie, nie można jej szorować. Oznacza to, że jeśli przypadkowo zabrudzimy ścianę to nie możemy jej umyć. Wyobraźmy sobie, że mamy psa i wracamy ze spaceru w deszczową pogodę. Nasz ulubieniec wchodzi do domu i ociera się o ściany pomalowane emulsją. W tym przypadku pozostaje nam tylko ponowne malowanie. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać farbę lateksową. Jest ona droższa, lecz dużo bardziej trwała. Jej kolor nie blaknie, a pomalowaną ścianę możemy szorować, pozwala to pozbyć się nawet dużego brudu. W tym przypadku nasz pupil nie zniszczy nam ścian nawet w najbardziej deszczową pogodę. Można też użyć jej w kuchni bez obaw o zabrudzenia powstałe podczas gotowania – bez problemu wszystko wyczyścimy zwykłą gąbką. Do wyboru mamy jeszcze farbę akrylową, która łączy zalety emulsji i farby lateksowej. Jest atrakcyjna cenowo, łatwo się kładzie, a utrzymanie jej w czystości jest stosunkowo łatwe. Wybór nie jest prostu, dlatego najlepiej zapytać o poradę fachowca w sklepie budowlanym.
Jeśli już wybraliśmy rodzaj farby, to pora na decyzję odnośnie koloru. Oczywiście najbardziej uniwersalnym kolorem jest biały. Sprawia on, że wnętrze wydaje się być bardziej przestronne i harmonijne. Niektórym może się jednak wydawać dosyć nudne i bez polotu. Kiedyś modne były odcienie pomarańczu i beżu. Dodawały wnętrzu elegancji i dobrego smaku, obecnie jednak są one uważane za nieatrakcyjne. Dzisiejsze trendy mówią, że warto stawiać na kolor szary. Sprawia, że wnętrze jest urządzone bardzo nowocześnie, a w dodatku z białymi meblami efekt jest wprost fenomenalny. Zdecydowanie powinniśmy unikać ciemnych kolorów, oczywiście producenci umożliwiają kupno nawet czarnej farby, wygląda to jednak fatalnie.
Jak widać, możemy wybierać wiele rodzajów oraz kolorów. Warto więc zwrócić się do fachowca, na przykład projektanta wnętrz. Z pewnością pomoże on nam bardzo atrakcyjnie urządzić nasze wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here