Matematyka towarzyszy nam każdego dnia. Nie zastanawiamy się często w jakich sytuacjach z niej korzystamy. Przykładem tego mogą być zakupy. I nie jest to tylko płacenie za produkt. Dużo wcześniej przeliczamy ile wyniesie koszt np. jednego artykułu spożywczego za kilogram. Następne porównujemy z drugim i wybieramy ten, który nam się bardziej opłaca jeśli ich jakość jest taka sama lub podobna. Podczas promocji także obliczamy ile zapłacimy mniej jeśli otrzymamy rabat przy kasie. Albo jaka jest cena za dany produkt, jeśli kupimy trzy w cenie dwóch. W przypadku dużych zakupów, gdy nie mamy wystarczającej gotówki bierzemy coś na raty. Wtedy zastanawiamy się jaką ofertę wybrać, co jest dla nas korzystne. Zadajemy sobie pytanie jakie są odsetki, jaka prowizja i jaki jest faktyczny koszt kredytu. Wybieramy wtedy najkorzystniejszy dla nas. To także korzystanie z praw matematycznych. Jeśli pieczemy ciasto mamy proporcje. Jeśli dodamy czegoś zdecydowanie za dużo lub za mało, może się coś nie udać. Zużycie wody czy energii możemy przeliczyć na wysokość rachunku jaki nam przyjdzie np. za prąd. To jest dla nas oczywiste i przydatne. Jednak np. w szkole zastanawialiśmy się zapewne niejednokrotnie jak obliczyć pole trapezu, koła i czy kiedyś w życiu codziennym wykorzystamy ten wzór. Zapewne przyda się przy pomaganiu innym osobom w rozwiązywaniu zadań z geometrii. W szkołach jest to obowiązkowe i warto znać odpowiedź na to pytanie. Jeśli zaniedbamy jeden dział z następnymi może być problem. Warto go sobie zapamiętać lub zapisać. Ułatwi to rozwiązywanie zadań. A do czego nam się przydadzą wzory na pola figur? Czy korzystamy z nich po ukończeniu szkoły? Możemy dzięki temu obliczyć pole np. działki o kształcie trapezu, kwadratu itp. Jak obliczyć pole trapezu? Jaki jest wzór? Można go znaleźć w książkach do matematyki oraz tablicach matematycznych. Warto nabyć chociaż jedną książkę z zadaniami. Pomoże nam to utrwalić wiedzę, przypomnieć sobie niektóre rzeczy.
Trapez to czworokąt. Charakteryzuje się tym, że przynajmniej jedna para boków jest równoległa. Pozostałe boki to ramiona. Jak zabrać się za wyliczanie pola? Czy jest to trudne? Po pierwsze należy znać oznaczenia, aby zastosować się do wzoru. Nie wystarczy powiedzieć np. „a” plus „b” dzielone przez jakąś liczbę. Dopóki nie wiemy co oznacza „a”, co oznacza „b” niewiele pomoże nam sam wzór.
Pierwsza litera do wzoru to „P”. Wyraża ona nic innego jak pole danej figury. Zawsze je tak oznaczamy. W tym wypadku „P” będzie oznaczało pole trapezu. Kolejna to „a” oraz „b”. Zarówno jedna jak i druga oznaczają podstawy. Podstawa to nic innego jak para równoległych boków. Litera „a” to np. ten na górze a analogicznie „b” to ten na dole. Pozostaje już tylko „h” czyli wysokość inaczej odległość między podstawami. Gdy znamy oznaczenia teraz łatwo podstawić je do wzoru. A jest on taki: P= 1/2 (a+b) * h. Inaczej mówiąc jest to połowa sumy podstaw razy wysokość. Teraz, gdy już wiemy jak obliczyć pole trapezu wystarczy podstawić liczby i rozwiązanie gotowe. Jak widać nie jest to trudne, trzeba tylko zapamiętać wzór lub mieć go pod ręką.