Jak czyścić buty?

Podobnie jak dbamy o swoje ubrania, powinniśmy dbać także o obuwie. Mimo iż zachęcają nas do tego sami jego producenci, często nie potrafimy ustosunkować się do ich wymagań i o wyczyszczeniu butów przypominamy sobie dopiero po powrocie z wycieczki, na której zdarzyło nam się wdepnąć w błoto czy inną równie nieprzyjemną substancję. Czyszczeniem obuwia musimy się natomiast zajmować dużo częściej – nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widzimy na jego powierzchni żadnych większych plam. Jak prać buty w pralce? Czy możemy w ogóle umieszczać je w pralce, czy jednak lepiej będzie czyścić je ręcznie?

Sposób czyszczenia obuwia dostosujmy do jego rodzaju. Każdy materiał wymaga bowiem innej ochrony i pielęgnacji – naturalne tkaniny są delikatniejsze, podczas gdy te sztuczne mogą znacznie szybciej i mocniej się brudzić. Zacznijmy swoje czyszczenie od zwykłych trampek. To na nich powinniśmy uczyć się prać swoje obuwie, bo nawet jeśli przez przypadek je zniszczymy, nie będzie nam ich za bardzo szkoda – kolejną parę sportowego obuwia kupimy już przecież za kilkadziesiąt złotych. Całe szczęście akurat czyszczenie trampek nie jest specjalnie trudne. Jeśli chcemy je przeprowadzić ręcznie, możemy to zrobić na kilka sposobów. Z niewielkimi zabrudzeniami poradzi sobie zwykłe mydło. Nalejmy je na wcześniej zmoczoną gąbkę i przecierajmy nią delikatnie wilgotne trampki – zarówno występujący na nich materiał, jak i same podeszwy. Opłuczmy je później dokładnie wodą lub, jeżeli elementy zostały w nich połączone klejem i obawiamy się jego rozpuszczenia, przetrzyjmy je gąbką i osuszmy zwykłym ręcznikiem papierowym. Ten sposób działa jednak wyłącznie na lekko zabrudzone obuwie, więc jeśli na naszych trampkach występują solidne plamy, które zresztą pojawiły się na nich już kilka tygodni temu, musimy się nimi zająć nieco inaczej. Do ich usunięcia przyda się nam m.in. chemiczny preparat do czyszczenia urządzeń sanitarnych. Na pewno mamy go w swojej łazience i sami dobrze wiemy o tym, że jest on w stanie usunąć dosłownie każde zabrudzenie. Upewnijmy się jednak, że nasz preparat ma białą barwę. Gdybyśmy bowiem zastosowali żółty środek na białych trampkach, moglibyśmy je po prostu odbarwić. Dobrym sposobem na zabrudzenia jest też zwykła pasta do zębów. Ze względu na swoją barwę może delikatnie wybielić poszarzałą gumę i przywrócić jej dobry pierwotny wygląd. A jak prać buty w pralce? Jak powinniśmy to zrobić, jeśli nie mamy ochoty na bawienie się z ręcznym czyszczeniem obuwia? Otóż takie trampki spokojnie możemy wrzucić do pralki, wcześniej wyciągając z nich sznurówki. Umieśćmy je razem z dwoma ręcznikami bądź innymi dużymi miękkimi wyrobami, a następnie ustawmy swoją pralkę na delikatny program – np. do ubrań sportowych. W taki sposób wyczyścimy swoje trampki błyskawicznie!

Czyszczenie obuwia wbrew pozorom nie jest niczym trudnym. Najważniejsze jest w nim to, aby zajmować się nim regularnie i przynajmniej raz w tygodniu poświęcić tych kilkanaście minut na wyczyszczenie wszystkich par butów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPole trapezu
Następny artykułRozprawka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here