Rysowanie i malowanie z maluchem

Jak wiadomo, większość małych dzieci uwielbia zarówno rysować (czasem zrozumiałe tylko dla samych siebie obiekty), jak i malować gotowe kolorowanki o różnorodnej tematyce. Dla rodziców wspólna zabawa z zapalonym małym malarzem to niejednokrotnie dość duże wyzwanie. Prędzej czy później spotkają się oni bowiem z pytaniem „Tato tato! Jak narysować lwa?” czy „Mamusiuuu, narysujesz mi papugę?”, przy czym w miejsce lwa i papugi można wstawić każdy inny obiekt mogący interesować kilkulatka: wóz strażacki, jednorożca, księżniczkę, wróżkę, zamek, konia, rycerza, smoka czy kwiatuszki. Nie ma co ukrywać – czasem spełnienie tego typu dziecięcej prośby wcale nie jest takie, jakby się to mogło zdawać, dziecinnie proste. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Jak nie zawieść oczekiwań dziecka i jednocześnie nie sprawić mu przykrości odmową? Kto – lub co – może przyjść rodzicom z pomocą? I gdzie jej w ogóle szukać?

Rozwiązania są dwa – jednym z nich jest księgarnia, drugim jakże pomocny w wielu życiowych sytuacjach internet. Zarówno księgarnia, jak i internet mogą nam pomóc na dwa sposoby. Przedstawimy je pokrótce poniżej.

W sytuacji awaryjnej – czyli właśnie wtedy, gdy na przykład nie wiemy, jak narysować wspomnianego wyżej lwa czy czarodziejkę, możemy się wybrać na zakupy do księgarni. Czy możemy tam znaleźć coś, co faktycznie będzie w stanie nam pomóc? Jak najbardziej. Są to przede wszystkim dwa rodzaje produktów – książeczki instruktażowe, które mogą nauczyć rysunku zarówno rodziców, jak i dzieci, oraz gotowe kolorowanki, o przeróżnej tematyce, spośród których każdy maluch będzie w stanie wybrać coś, co go zainteresuje. W co lepiej więc zainwestować? Zdaje się, że to zależy od indywidualnych preferencji dziecka. Jeśli jesteśmy rodzicem młodego rysownika-amatora, lepiej kupić książeczkę, która podszkoli nas w rysunku. Dzięki temu będziemy mogli wspólnie spędzać czas na rysowaniu, co w dodatku przysporzy niesamowitą radość naszemu maluchowi. Jeśli zaś nasz maluch preferuje malowanie, powinniśmy rzecz jasna zaopatrzyć się w zapas kolorowanek. Księgarnie posiadają ich naprawdę mnóstwo, można je również znaleźć w każdym jednym kiosku czy saloniku prasowym. Choć ostatnimi czasy tradycyjne kolorowanki nieco straciły na popularności, producenci wciąż drukują ich mnóstwo, w dodatku o przeróżnej tematyce. Możemy więc wybierać spośród takich, które dotyczą między innymi zwierzątek z różnych stron świata, ulubionych postaci z bajek, takich jak bardzo popularna w ostatnich latach „Kraina lodu” czy różnego rodzaju samochodów.

Jeśli nie posiadamy w okolicy żadnej księgarni lub nie mamy czasu, by się do niej udać, przeszukajmy najpierw internet. Jak wiadomo, jest on wręcz niewyczerpaną kopalnią niemal wszystkiego, dlatego możemy poszukać na różnych stronach internetowych tego, czego nie dostaniemy w księgarni – a więc książeczek szlifujących umiejętności rysunku oraz gotowych kolorowanek, które możemy pobrać i wydrukować specjalnie dla naszych maluchów. W serwisie YouTube dostępne są setki filmowych tutoriali uczących, jak narysować pewne podstawowe obiekty. Prócz tego w wyszukiwarce grafiki możemy znaleźć mnóstwo kolorowanek przedstawiających niemal wszystko – od tematycznych, świątecznych obrazków, po wróżki, jednorożce i czarodziejów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here