Karta Graficzna w 2018 roku. Jaką wybrać?

Rynek kart graficznych w 2018 roku rozrósł się do niesamowitych rozmiarów. W zależności od naszego budżetu możemy wybrać coś dla siebie.

Aktualnie możemy wybierać karty graficzne w zakresie od ok. 200zł za modele przeznaczone głównie do mniej wymagających gier oraz głównie do pracy biurowej. Karty niższej klasy spokojnie wystarczają do odpalenia filmu w dobrej jakości, nawet 4k. Modele jakie możemy tutaj szczerze polecić to odpowiednio cenowo w górę: gtx 730, gtx 1030 i gtx 750ti.
Nad tą kategorią nie ma się za bardzo o co rozwodzić, ponieważ i tak prawie wszystko co wybierzecie do tego typu prac będzie się świetnie nadawać.

Potem przechodzimy przez zakres kart dla typowego gracza. Najczęściej jest to budżet od 500 – 1500zł. W tej cenie możemy spodziewać się odpalenia raczej wszystkich dostępnych gier na rynku. W zależności od ceny stopniowo możemy zwiększać detale.

Jaka karta graficzna za 500zł?
W tej cenie warto zastanowić się nad używaną kartą. Nowe propozycję będą dużo mniej wydajne niż używane. Do 500zł możemy już wyrwać chociażby jeszcze bardzo wydajną, lecz niezbyt ekonomiczną grafikę radeon r9 290. Karta ta to dawny konkurent gtx 780. Podczas premiery te dwie grafiki szły łeb w łeb, ale z biegiem lat i wyjściem nowych gier szczególnie na platformie vulcan, karta od nvidii stała się zupełnie nieopłacalna. Stało się tak dlatego, że nvidia przestała wspierać 780′ i wydawać na nią nowych sterowników. Całkiem inaczej sprawa wygląda w przypadku karty od AMD. Wydajność 290′ ma się nadal świetnie! Większość tytułów odpalimy jeszcze na średnich/wysokich detalach w full hd. Za ok. 500zł możemy wyrwać całkiem niezłą sztukę. Co natomiast gdy zależy nam na nowej grafice? Jedynym słusznym wyborem w tej cenie jest raczej tylko Nvidia gtx 1050. Karta jest mniej wydajna niż wspomniany wyżej Radeon, ale za to pożera dużo mniejszą ilość prądu. Można pograć w większość tytułów na detalach niskich/średnich.
Podsumowując:
R9 290:
+Świetny stosunek cena / wydajność
+Niezłe wsparcie
-Niezbyt dobra kultura pracy
-Pobiera bardzo dużo prądu (250w)
-Osiąga wysokie temperatury

Gtx 1050
+Pobiera bardzo mało prądu
-Świetna kultura pracy
-Mniejsza wydajność

Grafika za +1000zł
W tej kategorii skupimy się na nowych jednostkach.
Za ok. 1300 zł możemy dorwać świetną grafikę gtx 1060 na której pogramy w praktycznie wszystko w full hd. Moim zdaniem dla przeciętnego gracza nie warto inwestować w droższy sprzęt. Jeśli natomiast potrzebujemy grafiki do szerszych zastosowań możemy skupić się na kartach takich jak gtx 1070,80,80ti. Są to karty piekielnie wydajne których ceny zaczynają się od 2000zł w przypadku 1070 w górę. Niedawno na rynku pojawiły się nowe karty graficzne od nvidii z seri RTX 2xxx. Zastosowano w nich nową technologię wyświetlania cieni. Przyrost serii 2000 nie był na tyle duży jak się spodziewano, przez co polecałbym zostać przy serii 1000 w przypadku tańszych kart graficznych. Moim zdaniem najbardziej opłacalną grafiką z tej serii jest jak narazie 2080’tka. Oferuje wydajność na poziomie 1080 i na dodatek posiada technologię raytracing.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here