Świece sojowe cieszą się rosnącą popularnością. Sięgają po nie rozmaite osoby, pragnące stworzyć wyjątkowy klimat w swoim miejscu zamieszkania. Zalety świec sojowych są rozmaite — palą się długo, są wydajne, emitują przyjemną woń oraz doskonale komponują się z domowymi aranżacjami. Poniżej wgryzamy się w temat świeczek sojowych oraz wskazujemy najważniejsze kryteria ich zakupu. Podpowiadamy także jak, należy prawidłowo użytkować świece sojowe, by cieszyć się ich światłem w sposób bezpieczny, przez długi czas.
Świece sojowe — alternatywa względem konwencjonalnych świec
Coraz więcej osób sięga po świece sojowe, poszukując alternatyw wobec świec parafinowych. Powody takiej zmiany są różne, często jednak chodzi o względy ekologiczne i zdrowotne. Parafina jest substancją wytwarzaną z wosku, powstającego z kolei z ropy naftowej. Jej spalanie generuje różne zanieczyszczenia oraz może mieć negatywny wpływ na organizmy osób znajdujących się w pobliżu. Nadmierna ekspozycja na świeczki parafinowe może skutkować bólem głowy.
W porównaniu do nich, świeczki sojowe nie wywierają negatywnego wpływu w trakcie spalania. Co również ważne, palą się znacznie dłużej niż ich parafinowe odpowiedniki, dzięki ich obniżonej temperaturze topnienia. W trakcie przebiegu procesów spalania wytwarzana jest zdecydowanie mniejsza ilość dwutlenku węgla.
Prawidłowe użytkowanie świec sojowych
Świece sojowe wymagają specjalnego sposobu użytkowania, o czym wie każdy ich wprawiony odbiorca. Każdy producent świeczek sojowych zamieszcza szczegółowe informacje na ich opakowaniu, z którymi polecamy się szczegółowo zapoznać.
Podobnie jak w zwykłych świecach, należy podpalić znajdujący się w nich knot. Za pierwszym razem, czas palenia powinien wynosić nawet 2-3 godziny lub dłużej. W tym czasie wkład sojowy będzie się stopniowo rozgrzewał oraz równomiernie osadzał w obudowie świeczki. Jest to bardzo ważne, gdyż zbyt krótko palone świeczki mają tendencję do tworzenia kanalików otaczających knot, nazywanych także pierścieniami pamięci.
Ważne jest także skracanie spalonej końcówki knota. W świeczkach sojowych stosuje się przede wszystkim knoty drewniane, które emitują przyjemny dla oka język ognia. Przed każdym ponownym rozpaleniem świeczki warto odciąć spaloną końcówkę, korzystając w tym celu z nożyc kuchennych, sekatora lub solidnego noża.
BHP użytkowania świec sojowych
Warto także pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w trakcie użytkowania świec sojowych. Zaleca się unikać ekspozycji świec na podmuchy wiatru oraz palenia ich przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu. Nadają się przede wszystkim do pomieszczeń zamkniętych.
Świeczek nie należy też ustawiać obok siebie, we wzajemnym bezpośrednim sąsiedztwie. O wiele lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie odseparowanie świeczek i ustawienie ich w odstępach około 10-centymetrowych lub większych.
Pod koniec użytkowania świecy, należy ją zgasić. Odmiennie niż w świecach konwencjonalnych, zgaszenie nie polega na zdmuchnięciu płomienia z knot, ale na przerwaniu dopływu tlenu. Można w tym celu nakryć świeczkę metalowym wiekiem.
Odradza się także użytkowanie świec w towarzystwie dzieci oraz zwierząt domowych. Dobrym pomysłem może być też wydzielenie specjalnej przestrzeni w pokoju, przeznaczonej wyłącznie do palenia świec, pozbawionej wszelkich niebezpiecznych i łatwopalnych akcesoriów.