rzepka

Zwichnięcie rzepki jest przemieszczeniem książeczki z jej anatomicznego położenia. Do takiego urazu dochodzi kiedy wykonujemy nagły ruch skrętny w kolanie. Przemieszczenie się rzepki może towarzyszyć uszkodzeniu rozmaitych struktur kolana, więc zawsze w przypadku takiego zdarzenia niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Na czym dokładnie polega zwichnięcie rzepki i jak je leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-rozpoznac-i-leczyc-zwichniecie-rzepki/  

Zwichnięcie rzepki – na czym polega? 

Rzepka jest to płaska, lekko trójkątna kość, która położona jest w ścięgnie mięśnia czworogłowego uda. Chroniło na staw kolanowy od przodu, kompulsywnie rozkładające obciążenie działające na staw kolanowy, zwiększając obszar kontaktu pomiędzy więzadłem rzepki, a kością udową. 

W czasie ruchu kończyny dolnej i siła skurczu mięśnia czworogłowego uda przenoszona jest za pośrednictwem ścięgna i działa napisz. Następnie siła skurczu przekazywana jest dalej przez rzepkę, a kość ta oddala ścięgna mięśnia czworogłowego od kości udowej. 

Jakie są przyczyny zwichnięcia rzepki kolanowej? 

Zwichnięcie rzepki i jest przemieszczeniem kości poza jej autonomiczną lokalizacją, czemu może towarzyszyć uszkodzenie struktury ścięgna oraz wiązadła. Najczęściej do zwichnięcia rzepki dochodzi w przypadku urazu przyśrodkowej powierzchni kolana, na przykład podczas aktywności sportowej. Innym czynnikiem ryzyka jest wcześniejszy przebyty uraz kolana, niestabilność rzepki kolanowej lub waga ustawienia kończyn dolnych. 

Jakie są objawy zwichnięcia rzepki kolanowej? 

Objawy zwichnięcia rzepki mogą różnić się od siebie w zależności od stopnia przemieszczenia rzeki. 

Objawami częściowego zwichnięcia mogą być: 

  • ból, zwłaszcza ten w przedniej części kolana
  • trzaskające dźwięki w kolanie
  • sztywność i obrzęk stawu kolanowego
  • uczucie blokowania ruchu w kolanie 
  • poczucie niestabilności stawu kolanowego
  • wrażenie, że rzepka zsunięta jest na bok 

Jak leczyć zwichniętą rzepkę? 

Większość zwichnięcie rzepki może być leczona nie chirurgicznie, chociaż niektóre skrajne przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. W większości przypadków, kilka niechirurgicznych operacji leczenia może być zastosowane w celu wyrównania zwichniętej rzepki. 

Zobacz też: http://www.moomspace.pl/bol-plecow-jaka-jest-jego-przyczyna-i-jak-zniwelowac-bol/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here