Jak leczyć endometriozę

Endometrioza to bardzo niebezpieczna i często utajona choroba. Daje ona wiele objawów, przez co jej dokładne stwierdzenie jest trudne i wymaga wielu badań. Leczenie schorzenia jest jeszcze trudniejsze, gdyż wymaga dokładnego określenia zmian powstałych na skutek niej.

Metoda 1: Leczenie farmakologiczne

W przypadku chorób takich jak endometrioza stopnie schorzenia są szczególnie istotne przy wyborze konkretnej metody leczenia.

Leczenie farmakologiczne sprawdza się wyłącznie u osób, które cierpią na pierwszy lub drugi stopień schorzenia. W tym przypadku ogranicza się ono do podawania leków przeciwzapalnych i takich, które zorientowane są bezpośrednio na zmniejszanie wydzielania żeńskich hormonów płciowych. Należy pamiętać, że zależnie od miejsca ulokowania endometrium objawy również mogą mieć bardzo nietypową postać. Jeśli zmiany pojawiły się w sąsiednich organach (np. jelicie lub układzie moczowym), należy zastosować standardowe leczenie operacyjne.

Metoda 2: Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne jest już o wiele bardziej inwazyjną metodą, ale – bardzo często – znacznie skuteczniejszą od zwykłych leków.

W przypadku wystąpienia endometriozy stopnia III i IV, zwykle stosuje się w tym celu laparoskopię. Za jej pomocą można nie tylko usunąć powstałe zmiany, ale też – jeśli zachodzi taka potrzeba – zweryfikować aktualny stan Pacjentki, zależnie od przedstawianych objawów. Metoda chirurgiczna sprawdzi się zwłaszcza u tych kobiet, które starają się zajść w ciążę.

Ewentualne powikłania

Zarówno jedna jak i druga metoda nie są wolne od wad. W przypadku schorzeń takich jak endometrioza stopnie występujących zmian również mają wpływ na intensywność powikłań.

Oczywiście skuteczniejszą metodą pozostaje operacyjne usunięcie wszelkich zmian chirurgicznych, co jednak nie daje gwarancji wyleczenia w przyszłości. Wręcz przeciwnie – istnieje niewielka szansa na całkowite wyleczenie Pacjentki. Inną kwestią pozostaje potencjalna ciąża. U kobiet starających się o potomstwo, stosuje się zwykle metody pozaustrojowe (in vitro).

Podsumowanie

Miejsce usadowienia się endometrium objawy towarzyszące i stopień intensywności choroby, to podstawowe czynniki decydujące o formie zastosowanego leczenia. Co ważne – wiążą się one nie tylko z zaawansowaniem zmian chorobowych, ale też z wiekiem Pacjentki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here