Jak sprawdzić świeżość jajka? Ujawniamy tajemnicę!

Jajko jest doskonałym składnikiem wielu dań. Jajka możemy smażyć, gotować albo dodawać do przygotowywanego ciasta. Niestety może zdarzyć się tak, że wśród naszych jajek znajdzie się jajko zepsute, które całkowicie zrujnuje przygotowywane przez nas danie. Tak zrujnowane dane nie nadaje się już do niczego i należy je wyrzucić. Powstaje zatem pytanie, jak sprawdzić świeżość jajka, by nie dotknęła nas katastrofa w kuchni. Przekonaj się, jak sprawdzić świeżość jajka, by zapobiec przykrym niespodziankom w twojej kuchni!

Najłatwiejszym sposobem na to, jak sprawdzić świeżość jajka, jest rozbicie go przed użyciem do kubka. Tak sprawdzone jajko nie pozostawi żadnych wątpliwości co do swojej świeżości. Ale uwaga. Ten sposób, jak sprawdzić świeżość jajka, pozwoli nam odkryć, czy czasem nasze jajko nie jest zepsute w przypadku, gdy jajko zamierzamy usmażyć albo dodać do ciasta. Niestety, gdy chcemy jajko ugotować w skorupce, taka metoda okaże się niemożliwa. Czy jest jakaś metoda na to, jak sprawdzić świeżość jajka przed jego ugotowaniem?

Jak sprawdzić świeżość jajka bez rozbijania skorupki? Czy taka metoda na to, jak sprawdzić świeżość jajka w skorupce w ogóle istnieje? Otóż zepsute jajka w przeciwieństwie do jajek świeżych, są wypełnione powietrzem i dlatego możemy sprawdzić ich świeżość bez rozbijania skorupki poprzez test świeżości w wodzie. Należy wykonać ten test w ten sposób, że wkładamy jajko poziomo na dno naczynia wypełnionego wodą. Jeżeli jajko po chwili obróci się pionowo i uniesie się do góry, to znaczy, że jest zepsute. Jeśli jajko natomiast uniesie się tylko odrobinę do góry, to znaczy, że może się tak zdarzyć, że jest stare. Wówczas najlepiej je wcześniej rozbić do kubka i sprawdzić. Gdy jajko na dnie naczynia nie unosi się do góry, znaczy, że jest świeże i śmiało możemy je użyć. Jak więc widzimy metoda na to, jak sprawdzić świeżość jajka bez rozbijania skorupki, jest łatwa i szybka.

Wiemy już, jak sprawdzić świeżość jajka za pomocą wody i poprzez rozbicie skorupki. A czy są jeszcze jakieś inne sposoby na to, jak sprawdzić świeżość jajka? Otóż możemy przetestować jajko przez jego potrząsanie. Test przez potrząsanie polega na tym, że jeśli nim zaczniemy potrząsać i nie usłyszymy charakterystycznego chlupania w środku, to znaczy, że jajko jest świeże. Jeśli jednak taki dźwięk usłyszymy, znaczy, że jajko może być stare. Wraz z testem na potrząsanie jajka, warto sprawdzić datę przydatności jajek na opakowaniu. To da nam pewność, że metoda na to, jak sprawdzić świeżość jajka poprzez jego potrząsanie będzie właściwa i da nam prawdziwy rezultat.

Natomiast jak sprawdzić świeżość jajka po terminie przydatności do jego spożycia? Czy można w ogóle mówić o sprawdzeniu jego przydatności, czy należy od razu jajka wyrzucić? Najlepiej jest, zanim jajko wyrzucimy do kosza, spróbować je przetestować – wodą, potrząsaniem lub rozbijając skorupkę. Wtedy dowiemy się, czy jajko jest jeszcze dobre. Natomiast jajka możemy ochronić przez przeterminowaniem, gdy zjemy je wcześniej albo ugotujemy je na twardo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here