Każdy plik posiada format. Dzięki temu nasz komputer jest go w stanie odpowiednio zinterpretować, a następnie odczytać. W niektórych przypadkach musimy zmienić rozszerzenie, by móc umożliwić sobie dostęp do pliku w bezpieczny sposób. Czym właściwie jest format pliku? To nic innego jak typ pliku, np. tekstowy, dźwiękowy, obrazkowy czy konfiguracyjny. Jego rozszerzenie znajduje się zaraz po jego nazwie, jednak domyślnie opcja wyświetlania formatu pliku jest ukryta. Jak zmienić format pliku? Wyróżnia się kilka metod dla bardziej i mniej zaawansowanych użytkowników.
Ręczna zmiana formatu pliku
W przypadku ręcznej zmiany typu pliku koniecznym będzie zwrócenie uwagi, czy widzimy po nazwie pliku jego rozszerzenie, czy nie. Jeśli jest ono widoczne, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę pliku i wybrać opcję „Zmień nazwę”. Następnie usuwamy nazwę formatu znajdującą się po kropce i wprowadzamy docelowy typ pliku. Po wszystkim klikamy klawisz Enter. Jeśli jednak format ten nie jest widoczny, powinniśmy przejść do dowolnego okna „Eksploratora Windows”. Może być to folder „Moje dokumenty”. W górnej części otwartego folderu znajduje się zakładka „Organizuj”. Po rozwinięciu jej listy klikamy w „Opcje folderów i wyszukiwania”. Naszym oczom ukaże się okno, w którym przechodzimy do zakładki „Widok”. Ukaże nam się wtedy lista „Ustawień zaawansowanych”, w której musimy odnaleźć wariant „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików”, a następnie odhaczyć go i zatwierdzić całość przyciskiem OK. Teraz możemy dokonać ręcznej zmiany nazwy pliku. Sposób ten sprawdza się doskonale w przypadku plików tekstowych, które mogą zawierać instrukcje któregoś z języków programowania bądź znaczników, np. HTML czy skryptu systemowego.
Zmiana formatu pliku z pomocą programu
W celu zmiany rozszerzenia pliku może posłużyć nam przeznaczony do tego program. Sytuacja sprawdza się wtedy, gdy ręcznie nie jesteśmy w stanie sformatować konkretnego typu plików. Dzieje się tak, gdy pliki zapisane są w formacie roboczym. W przypadku grafiki będzie to typ .xcf programu Gimp. Każdy, kto nie będzie miał zainstalowanego Gimpa, nie będzie mógł otworzyć pliku z tym rozszerzeniem. W tym celu należy dokonać formatu właśnie z poziomu Gimpa, gdyż ręczne sformatowanie nie będzie tu skuteczne. Wówczas, zamiast opcji zapisu powinniśmy wybrać opcję wyeksportowania pliku. Opcja ta oprócz programów graficznych dotyczy szeregu innych typów. Podobna sytuacja występuje w przypadku plików audio. Ręczna zmiana formatu pliku z rozszerzenia .wav po prostu uszkodziłaby plik mp3. Istnieją także programy typowo przeznaczone do zmiany formatu pliku. Wymagają one jedynie prostej instalacji.
Konwertery na stronach internetowych
Wśród stron internetowych możemy odnaleźć takie, które umożliwiają zmianę formatu pliku. Wystarczy odnaleźć łatwo dostępne w wyszukiwarce witryny, które są do tego przeznaczone. Jeśli więc chcemy skonwertować wybrany obraz na ikonę naszego pliku, rozwiązanie te świetnie się sprawdzi. Podobnie jest w sytuacji plików dźwiękowych.