Szybka nauka- czy to możliwe?

Wielu studentów czy uczniów chciałoby, aby nauka przychodziła im z ogromną łatwością oraz, aby dany materiał przyswoić w jak najszybszym tempie. Szczególnie ma to miejsce w momentach, gdy do kolokwium lub sprawdzianu zostało kilka dni, a my nie mamy zielonego pojęcia o danym materiale. Studenci oraz uczniowie chcąc nauczyć się danego zagadnienia często sięgają po różnego rodzaju specyfiki dostępne w aptekach, jednak należy wiedzieć, że takie specyfiki nie działają z minuty na minutę- na rezultaty często trzeba poczekać, a dodatkowo, aby suplement rzeczywiście działał należy go stosować przez co najmniej kilkanaście dni.

Jeżeli często jesteś w tak stresujących sytuacjach powinieneś udoskonalić swoje metody nauki. Istnieje szereg zaleceń oraz zasad, które umożliwiają nam zdecydowanie szybsze opanowanie materiału przy mniejszych nakładach pracy.
Jak się szybko nauczyć danego zakresu wiedzy? W internecie można znaleźć szereg materiałów, jednak najlepszym rozwiązaniem jest udział w kursach lub zapoznanie się z odpowiednią literaturą. Książki te opisują krok po kroku jak udoskonalać w sobie techniki szybkiej oraz efektywnej nauki. Jednym z takich autorów jest Tony Buzan. Jest on autorem takich książek jak „Rusz głową”, „Mapy Twoich myśli” czy „Pamięć na zawołanie”. Zapoznanie się z tymi pozycjami oraz wdrożenie w życie opisanych tam reguł i technik pozwoli nam usprawnić naszą naukę. Dodatkowo jest on autorem podręcznika szybkiego czytania. Połączenie tych książek da nam niezwykłe oraz pewne rezultaty.

Warto przedstawić pewne metody w skrócie, aby zachęcić do przeczytania tych pozycji. Cały sekret opiera się na wykorzystaniu potęgi naszego umysłu. Zaangażowanie do działania obu półkul mózgowych sprawi, że nasza efektywność przekroczy wszelkie dotychczasowe bariery. Ogromny nacisk autor kładzie na organizowanie samego procesu nauki. Odpowiednie miejsce do nauki, dobrze przygotowane biurko, optymalne oświetlenie- to tylko kilka z wytycznych. Sama, odpowiednia postawa siedząca już podniesie nam w pewien sposób naszą efektywność. Należy również zadbać o pozbycie się wszelkim rozpraszaczy. Facebook, Twitter czy inne komunikatory sprawiają, że nasza koncentracja na nauce spada. Ważnym elementem jest również system powtórek. Odpowiednie zaplanowanie powtarzania materiału sprawi, że będziemy potrzebować na naukę mniej czasu oraz będziemy pewni, że na kolokwium nic nam nie umknie. Autor zaznacza również, jak ważna jest kolorystyka oraz skojarzenia. Koloryzując nasze notatki pobudzamy do pracy większa część naszego mózgu, a dzięki skojarzeniom jesteśmy w stanie łatwiej przypomnieć sobie dany materiał w stresujących okolicznościach.
To tylko niewielkie streszczenie informacji zawartych w tych książkach. Autor przytacza całą gamę innych metod, z których mamy co wybierać.

Jedną z fantastycznych metod, nie tylko szybkiej i efektywnej nauki, ale również usprawniającą nasze życie codzienne jest metoda tzw. mapy myśli. Są to pewnego rodzaju mapy, na których zawieramy najważniejsze informacje, całość ubierając w kolorystykę oraz mnóstwo skojarzeń.

Jak widać, nauka nie musi być nudna i stresująca. Wystarczy tylko nauczyć się odpowiednich metod oraz stosować je przy każdej okazji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here