Kiedy alkoholik wraca do picia

Terapia leczenia alkoholizmu jest pierwszym krokiem do życia w trzeźwości. Wymaga od uzależnionego wiele samozaparcia, dużo wyrzeczeń i pożegnania starych nawyków. Terapia alkoholowa trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Składa się z wielu zajęć oraz innych metod, które pozwalają na pożegnanie się z nałogiem. Niestety, po zakończeniu terapii nie można spocząć na laurach. Alkoholizm to choroba chroniczna, czyli taka, która pozostaje z nami do końca życia. To od nas zależy, kto będzie sterował – my, czy uzależnienie. Dziś zastanowimy się jakie są przyczyny i okoliczności powrotu do picia osoby uzależnionej.

STALE WSPIERAJ SWOJA BLISKĄ OSOBĘ W WALCE Z ALKOHOLIZMEM NIE WIADOMO KIEDY DOPADNIE JĄ KRYZYS

Co jest przyczyną?

Niestety nie możemy dać jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego alkoholik wraca do picia. Przyczyn może być naprawdę wiele. Może to być brak odpowiedniej motywacji, może to ktoś ich kiedyś zmusił do leczenia, nie była to ich samodzielna decyzja. Niestety czasami motywacją do podjęcia leczenia nie jest myślenie o konsekwencjach zgubnych skutków nałogu. Nie zawsze alkoholicy mają też świadomość, że są naprawdę chorzy. To właśnie wśród takich osób notuje się bardzo dużo powrotów do nałogu. Tego typu osoby są przeświadczone, że panują nad swoimi żądzami.

Niestety powrót do picia jest też czasami podyktowany trudną sytuacją życiową. Nie jest łatwo wrócić do życia w społeczeństwie po nałogu. Za nami w historii kryje się wiele ciężkich sytuacji oraz przykrości, które ciężko naprawić. Dodatkowo, jeśli nałożą się na to inne trudne sytuacje, które ciężko przezwyciężyć. Kiedy brakuje już sił, znów sięgamy po alkohol. To najłatwiejszy i bardzo szybko przynoszący ulgę środek na wszelkie bolączki. Niestety, po wytrzeźwieniu wzrastają nie tylko problemy, ale także poczucie winy i inne dolegliwości. Sięgamy więc po kolejny kieliszek, by zabić złe emocje, popadając błędne koło i znów dając się uwiązać w niewiarygodnie silne węzły nałogu.

W leczeniu każdego uzależnienia ogromnie ważne jest determinacja i siła charakteru osoby, która popadła w nałóg. Grupy wsparcia czy częste rozmowy z terapeutą, czy psychologiem, wpływają na to, że osobie uzależnionej, mogą pokonywać codzienne problemy bez późniejszego odreagowywania przy kieliszku.

Okres trzeźwości wymaga od alkoholika wiele wyrzeczeń i stałego kontrolowania się.

Leczenie uzależniania od alkoholu – sprawdź, czy potrzebujesz pomocy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here