Notariusz to jeden z zawodów zaufania publicznego. Osoba będąca notariuszem posiada wykształcenie prawnicze i jest mianowana przez Ministra Sprawiedliwości do wykonywania czynności notarialnych, w tym sporządzania aktów notarialnych. Jakie usługi oferują kancelarie notarialne? Kiedy należy zgłosić się do notariusza?
Czym zajmuje się notariusz?
Zawód notariusza wciąż owiany jest tajemnicą. O ile wszyscy wiedzą, że notariusz jest specjalistą z zakresu prawa, o tyle nie zawsze orientują się, na czym dokładnie polega jego rola i kiedy należy się do niego zgłosić po pomoc prawną.Praca notariusza to przede wszystkim przygotowywanie aktów prawnych. To bardzo różne dokumenty, od pełnomocnictw, przez akty zakupu albo sprzedaży, po darowiznę nieruchomości, intercyzę czy testament. Kancelaria notarialna świadczy także usługi z zakresu przechowywania ważnych dokumentów i dóbr: na przykład testamentu i przekazywanych w spadku cennych przedmiotów czy pieniędzy.
Kancelaria notarialna – kiedy jest niezbędna
O ile korzystanie z usług doradcy prawnego czy adwokata jest zawsze dobrowolne, o tyle niektóre sytuacje wręcz wymagają udania się do notariusza. W przeciwnym razie dokument nie uzyska mocy prawnej – pieczęć notariusza jest niezbędna.Kiedy umówić się na wizytę w kancelarii notarialnej? Najczęstszy powód do udzielanie pełnomocnictwa: tylko dokument sporządzony przez notariusza ma moc prawną. Inne powody wizyt w kancelarii notarialnej to sprzedaż lub zakup nieruchomości, darowizna albo podpisywana przed zawarciem małżeństwa intercyza czy wreszcie: sporządzenie lub zmiana testamentu. Ten można także powierzyć notariuszowi do przechowania, nawet łącznie z gotówką, która ma zostać przekazana w spadku.
Gdzie szukać dobrego notariusza?
Kancelaria notarialna działa w każdym średnim czy większym mieście. Bazę kancelarii łatwo znaleźć w sieci. O polecenie notariusza można także poprosić kogoś bliskiego – wiele osób korzystało z usług notarialnych przy okazji sporządzania pełnomocnictwa czy aktu sprzedaży mieszkania albo zakupu nieruchomości.Czasem notariusza wskazuje druga strona – na przykład podmiot, który sprzedaje nieruchomość czy udziela darowizny, czasem trzeba samodzielnie znaleźć polecanego, cieszącego się renomą notariusza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.