Współczesna żywność bez dodatków praktycznie nie istnieje. Ich obecność pozwala chociażby wzmocnić smak czy wydłużyć termin przydatności do spożycia. Jakie dodatki możemy znaleźć na etykietach produktów?
Po co stosuje się konserwanty?
Żywność bez konserwantów nie wytrzymałaby zbyt długo. To dzięki nim wszelkie produkty mają odpowiedni termin przydatności do spożycia. Hamują rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu żywność nie psuje się zbyt szybko. W przemyśle spożywczy, stosuje się konserwanty pochodzenia naturalnego jak i te uzyskane w sposób chemiczny czy w warunkach laboratoryjnych. Pierwsze z nich są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Te drugie mogą już wchodzić w reakcje z innymi związkami i tworzyć substancje rakotwórcze. Dotyczy to chociażby kwasu benzoesowego, czy benzoesanu sodu. Stosuje się je chociażby do produkcji galaretek i piwa, a także coli i innych przetworów. Benzoesan wraz z witaminą C może wytworzyć rakotwórczy benzen. Na szczęście konsumenci są coraz bardziej świadomi i zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą spożywanie tego typu produktów. Producenci muszą więc reagować na zmieniające się potrzeby klientów i stawiać na coraz bardziej ekologiczne rozwiązania. Wszystko to jest z korzyścią dla naszego zdrowia.
Jakie barwniki wykorzystuje się w przemyśle spożywczym?
Kolejną grupą dodatków do żywności są barwniki, które są stosowane przez ludzkość od wieków. Nadają produktom określony kolor, dzięki czemu lepiej przyciągają one uwagę człowieka. Podobnie jak z konserwantami, nie każdy jest bezpieczny dla zdrowia. Najlepsze są bez wątpienia te, które uzyskano w sposób naturalny. Dokonuje się tego z organizmów roślinnych lub zwierzęcych. W użyciu są także barwniki identyczne z naturalnymi. Mają one taką samą strukturę jak naturalne, jednak uzyskano je w procesach chemicznych. Najbardziej ryzykowne jest natomiast stosowanie barwników pozyskanych w warunkach laboratoryjnych. Są one dopuszczone do stosowania w żywności i uznaje się je za bezpieczne dla zdrowia człowieka. Jednakże spożywanie ich w dużych ilościach może być źródłem poważnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Kwestia ta szczególnie dotyczy dzieci. Sztuczne barwniki mogą bowiem powodować nadpobudliwość, alergie, czy choroby układu pokarmowego. Uważajmy więc na to, co dajemy do jedzenia naszym pociechom.
Dodatki spożywcze – fosforan spożywczy
Kolejnym dodatkiem do żywności jest fosforan spożywczy. Możemy go znaleźć w wielu produktach, m.in. w orzechach i rybach. Fosforany biorą udział w procesach mineralizacji kości i zębów, dlatego jest on potrzebny naszemu organizmowi. W procesie produkcji żywności natomiast stosuje się go w przetwórstwie mięsnym. Dzięki niemu wędliny przyciągają uwagę człowieka swoim wyglądem i zapachem. Stosuje się go także do produkcji płatków śniadaniowych i serów topionych. Jak widać, dodatki spożywcze to bardzo szeroka gama rozmaitych środków. Dlatego warto kupować je ze sprawdzonego źródła. Jednego z nich znajdziesz tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Pamiętajmy, by wybierać te dodatki spożywcze, które nie szkodzą człowiekowi. Wówczas nie będziemy narażali się niepotrzebnie na różne schorzenia.