Polichlorek winylu to jeden z najbardziej uniwersalnych tworzyw, które są powszechnie używane w wielu gałęziach przemysłu. Właściwości tego surowca sprawiają, że w pewnych aspektach wydaje się on niezastąpiony. Co warto o nim wiedzieć?
Jak powstało PCV?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że polichlorek winylu po raz pierwszy uzyskano blisko dwa stulecia temu? Jako pierwszy dokonał tego Francuz Henri Victor Regnault w 1835 roku. Nie potrafił jednak wówczas wyjaśnić, czym jest ów biały proszek. Na opis reakcji musieliśmy poczekać do 1875 roku. Wówczas to Eugen Baumann zaobserwował reakcję polimeryzacji chlorku winylu pod wpływem światła. Nie był to jednak początek masowej produkcji PCV. Na to było zdecydowanie za wcześnie. Podczas pierwszej wojny światowej polichlorek winylu stał się zamiennikiem kauczuku. Jednak wysokie koszty wytworzenia tego surowca zniechęciły do dalszej produkcji. Dopiero w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech założono pierwsze fabryki skupiające się na produkcji elementów z polichlorku winylu. Podczas II wojny światowej za jego pomocą izolowano kable, czy wykorzystywano w motoryzacji. Dziś jest znany praktycznie na całym świecie. Z czego to wynika?
Czy producent wyrobów z tworzyw sztucznych robi na zamówienie?
O popularności PCV zdecydowały przede wszystkim jego właściwości. W produkcji wykorzystuje się zarówno wersję nieplastyfikowaną jak i plastyfikowaną. Pierwsza z nich to tzw. PCV twardy, który jest odporny na warunki atmosferyczne, korozję i inne czynniki chemiczne. Łatwo poddaje się obróbce, co jest jego kolejną zaletą. PVC plastyfikowane natomiast jest elastyczne i cechuje się dużą plastycznością. Dzięki swej giętkości jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie przepuszcza także tlenu i zapachów. Tak dużo różnorodność sprawia, że producent wyrobów z tworzyw sztucznych jest w stanie przygotować elementy, które zadowolą każdego klienta. Możliwe to jest dzięki nowoczesnym maszynom. To one gwarantują maksymalne wykorzystanie potencjału PCV. Polski producent wyrobów z tworzyw sztucznych oferuje szeroką gamę tego rodzaju elementów. Wykonuje też indywidualne zamówienia według określonych wytycznych. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://www.firmaskowronski.pl/. Z polichlorku winylu wykonuje się takie produkty jak uszczelki, węże ogrodowe, profile odbojowe, czy ławki. Tego rodzaju elementy są wytrzymałe i nie wymagają żadnej konserwacji. Dlatego też często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że w danym miejscu lub maszynie funkcjonuje produkt wykonany z polichlorku winylu.