Jak spędzać czas z dzieckiem w domu

Trwająca epidemia koronawirusa niemal zmusiła nas do spędzania czasu w domu. Oczywiście raz po raz możemy wychodzić na spacery, ale i tak zasadnicza część naszego dnia „kręci się” wokół salonu albo dziecięcego pokoju. Zamknięte zostały kina, baseny i inne miejsca weekendowych rozrywek. Jak zatem zorganizować dziecku czas kreatywnie i angażująco? Bańki mydlane, gry planszowe, budowanie zamku rycerskiego – co będzie najlepszym pomysłem?

Przede wszystkim aktywnie

Domowa izolacja powoduje, że przestajemy się ruszać. Brak ruchu doskwiera natomiast nie tylko dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom. Warto zatem stawiać na zabawy, które angażują ruchowo całą rodzinę. Dobrym pomysłem są chociażby bańki mydlane. To zabawka zupełnie niegroźna dla Twojego mieszkania. Dobre bańki mydlane nie pozostawiają śladów, więc można ich używać niemal wszędzie. Doskonale sprawdzą się też do zabawy w ogrodzie albo na balkonie. W zasadzie nie ma dziecka, które nie doceniłoby takiej zabawki. Kolorowe bańki przyciągają wzrok. Można tworzyć z nich mniejsze i większe kule, które szybko ulatują. Puszczanie baniek mydlanych jest atrakcyjne nawet dla zwierząt, które chętnie rzucają się w pogoń za przezroczystymi kulami i próbują je złapać, zanim uderzą o ziemię.

Znajdź zajęcie, dla całej rodziny

Czas izolacji to również dobry powód, aby zintegrować całą rodzinę. Jesteśmy wręcz skazani na swoje, ciągłe towarzystwo, dlatego dobrze jest efektywnie wykorzystać ten moment. Wiele jest metod na wspólne spędzanie czasu. Przydadzą się na pewno bańki mydlane, a także inne zabawy ruchowe, w tym w miarę możliwości zabawy na świeżym powietrzu. Polecamy również nieśmiertelne gry planszowe. Można postawić na klasykę, czyli szachy, warcaby, scrabble i chińczyka albo na coś nieco bardziej wyrafinowanego. W sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych – można dzisiaj znaleźć szeroki wybór gier planszowych. Popularne są rozmaite układanki, gry typowo edukacyjne, a także quizy.

Bez dodatkowych akcesoriów

Pamiętaj też, że tak naprawdę wszystko może być świetną zabawą. Jeżeli odpowiednio to zaaranżujesz i rozegrasz, interesujące mogą się okazać nawet cotygodniowe porządki. Oczywiście wymaga to wiele kreatywności i zaangażowania od rodzica. Efekt będzie jednak piorunujący. Do takich, samodzielnie stworzonych gier i zabaw możesz też wykorzystać dodatkowe gadżety i akcesoria. Przydadzą się chociażby wspomniane wcześniej bańki mydlane. Warto poświęcać swojemu dziecku czas, ponieważ to pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here