Czy wiesz, jakie są objawy koronawirusa? Sprawdź, co zrobić, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem oraz jak zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem choroby.
Jakie są objawy koronawirusa?
Koronawirus już jakiś czas temu dotarł do Polski, dlatego też należy podjąć wszelkie możliwe kroki, aby zatrzymać jego rozprzestrzenianie i zminimalizować liczbę zakażeń przynajmniej do czasu wynalezienia szczepionki. Aby w tym celu działać świadomie i odpowiedzialnie, warto poznać kilka istotnych informacji związanych z COVID-19, takich jak choćby objawy koronawirusa. Zgodnie z powszechnie udostępnianymi informacjami najczęstszymi symptomami zakażenia są:
- wysoka gorączka
- kaszel
- katar
- problemy z oddychaniem, np. duszności
Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy z objawów występuje u wszystkich pacjentów, wiele osób zakażonych nie miało np. kataru. Ponadto około 80% potencjalnych pacjentów przechodzi zakażenie bezobjawowo, co jest o tyle niebezpieczne, że może powodować nieświadome zarażanie kolejnych osób. Co więcej, dolegliwości zazwyczaj pojawiają się powoli i dopiero potem przybierają na sile, podczas gdy w przypadku grypy zwykle od razu występują w dużym nasileniu.
Koronawirus – postępowanie
Jeżeli zauważysz u siebie wymienione objawy, które zaczną stopniowo pogarszać twój stan, istnieje ryzyko, że jesteś zakażony lub zakażona koronawirusem. Zalecana jest wtedy konsultacja lekarska, do czasu wykluczenia koronawirusa należy jednak ograniczać kontakt z osobami trzecimi, gdyż może to prowadzić do kolejnych zakażeń. Jeśli chcesz skontaktować się z doktorem, zrób to za pomocą teleporady lub innej metody zdalnej. Powiadom też bezzwłocznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Numer infolinii NFZ to 800-190-590. Pamiętaj też, aby w drodze do szpitala nie poruszać się środkami komunikacji publicznej, najlepiej skorzystaj z własnego auta.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Pojawienie się koronawirusa w Polsce sprawiło, że to jedno z najczęściej zadawanych obecnie pytań. Stanowiska WHO i Ministerstwa Zdrowia dotyczące tego, w jaki sposób chronić się przed zarażeniem koronawirusem, są jednoznaczne. Na pierwszym miejscu stawiana jest powszechna izolacja, a raczej kwarantanna. Należy do minimum ograniczyć kontakty z innymi osobami, a własne mieszkanie lub dom opuszczać jedynie w celu zaspokojenia najważniejszych potrzeb życiowych. Zachowaj też odstęp wynoszący co najmniej 2 metry. Ponadto wskazane jest częste mycie rąk:
- przez 30 sekund
- ciepłą wodą
- mydłem lub środkiem dezynfekcyjnym
Pamiętaj, że zarazić możesz się nie tylko drogą kropelkową od osoby chorej lub nosiciela wirusa, ale także od przedmiotów, na których wirus się znajduje – czas bytowania na materii nieożywionej wynosi nawet 10 dni. Dlatego nie dotykaj rękoma twarzy, a w szczególności ust, oczu i nosa. Nie zapominaj o właściwiej diecie bogatej w warzywa i owoce czy unikaniu substancji działających niekorzystnie na układ odpornościowy i oddechowy, takich jak alkohol czy nikotyna. To od odpowiedzialnego zachowania każdego z nas zależy to, jak szybko koronawirus stanie się marginalnym i sezonowym problemem, a nie światową pandemią paraliżującą życie społeczeństwa i globalną gospodarkę.