Pokost lniany to naturalny impregnat do drewna, który może być wykorzystywany do użytku domowego (wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń). Jest produktem w 100% naturalnym i ekologicznym. Zobacz dokładnie czym się charakteryzuje i do czego może zostać wykorzystany.
Pokost lniany – czym dokładnie jest
Pokost lniany to naturalny produkt, który powstaje z oleju lnianego na skutek jego zagęszczania. W niektórych produktach możemy znaleźć niewielką ilość dodatków, które wspomagają jego działanie, na przykład przyspieszają zasychanie lub wpływają na poprawę stopnia impregnacji. Jednak nawet bez nich pokost lniany to znany od stuleci i bardzo skuteczny środek zabezpieczający drewno.
Pokost lniany to produkt naturalnie bezbarwny. Jego ważną cechą jest możliwość uwydatnienia koloru drewna, choć jasne drewno po jego użyciu może stać się nieco bardziej żółtawe. Co równie ważne, pokost lniany gwarantuje powstanie matowej powierzchni drewna. Czas jego schnięcia bez dodatków to aż 24 godziny.
Do jakich rodzajów drewna może być używany pokost lniany?
Pokost lniany jest produktem bardzo uniwersalnym, służącym do zabezpieczania różnych rodzajów drewna. Jest odpowiedni do stosowania na drewnie wykorzystywanym wewnątrz i na zewnątrz. Dobrze impregnuje gatunki rodzime oraz egzotyczne, w tym między innymi: drewno impregnowane ciśnieniowo, teak, mahoń, cedr, modrzew czy różne gatunki twardego drewna. Sprawdzi się także w przypadku tarcicy i tarcicy struganej czy kłód drewnianych.
Największe zalety pokostu
Jak widać, pokost lniany stosuje się na wielu gatunkach drewna. Wszystko dlatego, że pokost lniany głęboko wnika w pory drewna. Jego działanie jest powolne, ale bardzo intensywne i długotrwałe (pokost należy odnawiać co kilka lat, w przeciwieństwie do warstw oleju, które powinno się nakładać ponownie po upływie nawet kilku miesięcy). Nadaje drewnu odporności na wodę, ponieważ wypełniając jego pory, tworzy hydrofobową barierę na powierzchni drewna. W ten sposób chroni więc powierzchnię przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, a także przed porastaniem glonami, mchami czy innymi drobnymi organizmami.
Co równie ważne, pokost chroni powierzchnię drewna przed wysychaniem i pękaniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku elementów drewnianych wykorzystywanych na zewnątrz budynków, ponieważ pomaga im przetrwać różnorodne warunki atmosferyczne. Może być zastosowany nawet na tarasach drewnianych, które również będzie dokładnie chronił przed czynnikami zewnętrznymi.