Oczyszczalnia ścieków, i trudy z tym związane

0
2348

Wielu właścicieli domów w małych miasteczkach, wsiach nie ma kanalizacji, więc jest zmuszona do korzystania z szamb przydomowych. Na rynku mamy różne rodzaje oczyszczalni ścieków. Są tradycyjne betonowe, ekologiczne, plastikowe, przelewowe i inne.

Niezależnie jakie szambo posiadamy, o każde powinno się dbać, aby jak najdłużej nam służyło. Dlatego pewnych rzeczy należy pilnować, a o niektórych pamiętać. Na szczęście obsługa oczyszczalni ścieków nie jest skomplikowana. O czym warto pamiętać? Na co zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się preparatom do szamb.

Do czego służą różne preparaty do szamb?

Jest wiele różnych preparatów w postaci tabletek do szamb, płynów oraz proszków. Wszystkie te preparaty niezależnie od swojej konsystencji mają za zadanie wspomagać jego pracę i neutralizować brzydkie zapachy. Zmniejszyć ilość ścieków, zwiększyć wydajność zbiornika szambowego, oraz zapobiegać zatykaniu odpływów. Przed producentami trudne zadanie, ponieważ nie każdy preparat radzi sobie ze wszystkim, ale są produkty które dają radę. Zobaczmy jak to działa.

Bakterie do oczyszczalni przydomowej, a przykry zapach?

Przechodząc w pobliżu oczyszczalni ścieków, niezwykle często czujemy przykrą, odrzucającą woń. Czym jest to spowodowane? Przeważnie przyczyną brzydkiego zapachu jest powolna fermentacja wszelkich nieczystości znajdujących się w zbiorniku szamba. Na powierzchni ścieków gromadzi się cuchnący kożuch. To nic innego jak zjełczały tłuszcz. Preparaty bakteryjne inaczej zwane aktywatorami, mają za zadanie rozpuszczać taki kożuch oraz wszelkie innego rodzaju złogi. Stosowanie preparatów bakteryjnych skutecznie eliminuje powstawanie przykrego zapachu. Naturalnie, nie można zapominać o tym, aby bakterie stosować regularnie.

Stosowanie bakterii zapobiega zatykaniu rur kanalizacyjnych i odpływowych

Oprócz neutralizowania przykrego zapachu, bakterie skutecznie zapobiegają zapychaniu się, czy zatykaniu rury odprowadzającej ścieki. Jedną z głównych przyczyn zatkania rury odpływowej jest gęsty osad lub nierozpuszczony tłuszcz. Takie złogi zatykają rurę powodując z czasem zator, co prowadzi do niemiłych konsekwencji. Przepychanie rur ściekowych to kosztowna inwestycja, i ogólny problem. Dlatego chcąc uniknąć takich przykrych konsekwencji w postaci zapchanych rur, warto jest stosować co najmniej raz na tydzień, lub raz na dwa tygodnie bakterii w postaci tabletki do szamba.

Pojemność zbiornika, a bakterie.

W wyniku eksploatacji oczyszczalni ścieków z czasem na dnie zbiornika powstaje osad, który zmniejsza pojemność zbiornika. Tak więc, nasze szambo trzeba częściej opróżniać. I tu, aby wydłużyć czas wypróżniania nieczystości, przyjdą z pomocą bakterie. Częste stosowanie preparatu bakteryjnego pomoże rozpuszczać niechciany gęsty osad, i muł. Przez co, nasze szambo będzie długi czas eksploatacyjne i tańsze w utrzymaniu.

Środowisko, bezpieczeństwo i szambo

Również tu trzeba zwrócić uwagę na bakterie. Systematyczne stosowanie preparatów ze szczepami odpowiednich bakterii, pozwala na rozpuszczenie oraz pełną eliminację występowania w ściekach chorobotwórczych drobnoustrojów, powodujących skażenie środowiska.

Posiadając oczyszczalnię przydomową, pamiętajmy o tym, aby często dodawać czy to w proszku, płynie, czy w formie tabletki do szamba przeznaczonych do tego bakterii. W ten sposób zadbamy o własne bezpieczeństwo, naszych bliskich, sąsiadów, oraz też okażemy troskę o zwierzęta, i również będziemy dbać o środowisko naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here